Anasayfa » Ana Manşet » Türkiye’nin Canını Yakan İş Kazaları İçin Açıklama Geldi

Türkiye’nin Canını Yakan İş Kazaları İçin Açıklama Geldi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Tefik Demirçalı son dönemlerde yaşanan, kazan patlamaları sonucu yaşan  ölümler ve yaralanmalardan sonra bir basın açıklaması yayımladı. Tefik Demirçalı; ”İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ” gereği bu periyodik kontrolleri kamu kurumunda veya firmalarda çalışan mühendisler ve teknikerlerin de yapabileceği belirtilmiştir. Sizlere soruyor; Maaş veya iş kaygısı ile çalışan bir denetçi tarafsız ve bağımsız olarak karar verebilir mi?”dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Tefik Demirçalı’nın açıklaması şu şekilde;

Bugün karşınızda, başta sanayimizin ardından da, var olduğumuz birçok alanda kullanmış olduğumuz ve biz makina mühendislerini yakından ilgilendiren cihazlardan kaynaklı kazalar yaşanmış ve ne yazık ki ölümler ve yaralanmalar meydana gelmiştir.

2 Ekim Pazartesi günü Aydın’ın Söke ilçesinde faaliyet gösteren bir çırçır fabrikasında buhar kazanı patlamıştır. Kazada 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3 vatabdaşımız yaralanmıştır. 7 Kasım Salı günü Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bir lisenin kalorifer kazanı patlamış; 1 okul hizmetlisi yaşamını yitirmiş, okul müdürü, müdür yardımcısı, kalorifer görevlisi ve 4 öğrenci yaralanmıştır.

Arkadaşlar;

Bu üç kazada da ortak nokta uygun olarak işletilmediğinde oldukça tehlikeli olan ‘kazan’lardır.

Sıkıştırılabilen bir akışkanla dolu olan kazan içerisindeki akışkanın; ısıtılarak iç enerjisi arttırılırsa, kazan içindeki basınç artar. Kazanın üretildiği malzemenin dayanabileceği bir basınç sınırı vardı. Bu sınır aşıldığında, kazan parçalanır ve içindeki akışkan büyük bir hızla çevreye yayılır. Kazan içi ve dışı basınç ve enerji farkı ne kadar büyükse, kazan kapasitesi ne kadar fazlaysa, patlama o denli şiddetli, etkileri o kadar fazla olur.Yaşanan patlama olaylarında işletmelerin; bakım eksikliği ve uygunsuzluğu gibi zafiyetlerinin olduğu tahmin edilmektedir.

Maalesef, bu üç acı olayın fotoğraflarını incelerseniz göreceksiniz, patlamanın meydana geldiği fabrika binaları ve okul binası yıkılmış, ortalık adeta savaş alanına dönmüştür.

Kazan patlamalarının çoğunluğu , kazaların çeşitli nedenlerle susuz kalmaları nedeniyle oluşmaktadır.

Kazan besleme suyu çevriminde ve su seviye denetim sisteminde oluşan çeşitli arızalar sonucunda, kazanlar susuz kalabilmekte, kazan ocağı, alev duman boruları 900-1000 derece mertebelerine çıkabilmektedir. Bu durumdaki kazana belirli miktarda su verilirse kızgın yüzeylerle ilişkide olan su kütlesi, çok kısa bir sürede buharlaşır, genleşir ve basınç artışı oluşur. Bu yüksek basınç artışları, kazanı tümüyle parçalayarak büyük bir patlamanın oluşmasına sebep olur.

Bir diğer neden ise kazan çalışma basıncının, kazan tasarım basıncının üzerinde çıkmasıdır. Kazada yakıt yakılması sürdürülmesine karşın, buhar harcamasının az olması, kazandaki basıncı sürekli yükseltir. Otomatik denetim elemanlarının olmaması, bozuk olması veya izlenmemesi nedeniyle kazan işletme basıncı, tasarım basıncının üzerine çıkabilir. Bu yüksek basınç kazanı patlatabilir.

Kanun gereği yılda en az bir kez yapılması gereken periyodik kontrollerde, kazan patlamalarının önüne geçecek emniyet donanımları denetlenmektedir.

Makina Mühendisleri Odası olarak; kamusal denetimin en güçlü ve en önemli savunucu gücü olarak yine ve yeniden fabrika yöneticilerinin, teknik müdürlerin, iş güvenliği uzmanlarının ve bu basınçlı kapları kullanan her kuruluşun dikkatini maalesef bu olaylara çekmek isteriz. Denetimi yapılmayan bu ekipmanlar; insanlar ve işletmeler için bir tehdit durumundadır.

Bilindiği üzere, 6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na ek olarak çıkarılan ”İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” gereği işveren, iş yerinde kullanılacak ekipmanın yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanların çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri alır” Maddesi yer almaktadır.

Makina Mühendisleri Odası’nın tüm şubelerinde bulunan ‘Periyodik Kontrol Birimleri’ bu kazaların kontrolünü ve sanayimizin hizmetinde kullanılan birçok cihazın kontrolünü TÜRKAK tarafından akredite olmuş şekilde yapmaktadır.

İşverenlere ve teknik yöneticilere düşen görev yılda en az 1 kez bu cihazların periyodik kontrollerini yaptırmak ve cihaza uygun şekilde bakım faaliyetlerini yürütmektir.

Arkadaşlar;

Asansör bakım işletme yönetmeliğinde kontrollerin, A tipi akredite muayene kuruluşlar tarafından yapması zorunlu kılan mevzuat ne yazık ki iş ekipmanlarının kontrolleri ile ilgili yönetmeliklerde akreditasyon şartı aranmaktadır. Bilindiği üzere akreditasyon, kontrollerin tarafsız ve bağımsız yapılmasını sağlamak için gerekli mekanizmadır.

1 Ekim 2017 tarihinde yani 40 gün önce Resmi Gazete’de yayımlanan ”İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkilili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ” gereği bu periyodik kontrolleri kamu kurumunda veya firmalarda çalışan mühendisler ve teknikerlerin de yapabileceği belirtilmiştir. Sizlere soruyor; Maaş veya iş kaygısı ile çalışan bir denetçi tarafsız ve bağımsız olarak karar verebilir mi?

Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş A tipi muayene kuruluşu olan Makina Mühendisleri Odası olarak bu konuda çalışan personelimiz, yeterli bir eğitim alıp, gerekli teorik ve pratik sınavlardan başarılı olması halinde bu alanlarda görevlendirilmektedirler. İşletme yöneticilerinin de kontrollerini ; tüm bu hususları göz önünde bulundurarak değerlendirmelerini öneriyoruz.

Her alanda olduğu gibi bu alanda da kamusal denetimin son derece önemli olduğu ve esnetildiği zaman,karşılaşılan sonuçların vahim olduğunu maalesef can kayıpları vererek tekrar anlamış olduk.

Sözlerime son verirken bu üç kazada yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza ise hızlıca sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum.

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI DENİZLİ ŞUBESİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

TEFİK DEMİRÇALI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*