Anasayfa » Ana Manşet » Mühendis Gözüyle’nin Bu Haftaki Konusu İnşaatlarda İskele Güvenliği

Mühendis Gözüyle’nin Bu Haftaki Konusu İnşaatlarda İskele Güvenliği

Makina Mühendisi Fatih Yaşa

Her hafta Pazartesi günleri Pamukkale TV ekranlarında yayınlanan Mühendis Gözüyle’nin bu haftaki konusu İnşaat güvenliği ve İskele Kalıp sektörünün durumu oldu. Makina Mühendisi Fatih Yaşa’nın sunumu ile ekranlara gelen programın konuğu Gökdelen İskele Kalıp Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çengel oldu.

İnşaat sektörüne hizmet veren İskele ve Kalıp üretimi gerçekleştiren Göktelen İskele Kalıp’ın sahibi olan Ömer Çengel Fatih Yaşa’nın sorularını yanıtladı. Türkiye’de 40’a yakın iskele kalıp firması olduğunu belirten Çengel, Türkiye’de bu alanda ithal ürünlerin önüne geçmek adına İskele Kalıpçılar birliğini kurduklarını dile getirdi. Çengel, “Bu sektöre hala yurtiçinde bu kadar firma olmasına rağmen yurt dışından ithal edilen ürünler var. Biz önce bunların önünü kesmek istiyoruz. İlimizde de halen devam eden büyük bir şantiyenin işlerini Avusturyalı bir firma yapıyor. Önce bunların önünü kesmek istiyoruz ve kendimizi daha da geliştirmek.

Tabiki bunu söylemek çok hoş değil ama batılıları kıskanıyorum. Çünkü her türlü yenilik, buluş oradan geliyor bize. iskele kalıp nedir aslında? teknolojik de değil ama bunlar da Avurpa’dan geliyor. Bu durum da bizi kamçılıyor. Bugün fuarlarda onlarla çok rahat yarışır duruma geldik. Hedefimiz öncelikle yurtiçinde yabancıların önünü kesmek. Ama tabi yurt dışı işleri için de fuarlara katılıyoruz mesela haftaya Etiopyadayız” dedi:

“Acıdır ki o büyük felakete kadar beton vibrasyonu nedir bilinmiyordu. Öte yandan sağlam kalıp olmadan sağlam vibrasyon yapamazsınız. Tabi eskiden bu bilgiler, bu imkanlar yoktu. Yeterince yaygın değildi. İnsanlar işte sulu sulu betonlar dökerdi. Bir de deprem bölgesiyiz. Hatalarımız vardı. Zamanla hep beraber öğreniyoruz ama bedeli oluyor. Keşke olmasa ama her şeyin başı eğitim. Eğitimle daha kaliteli yaşamlara sahip olabiliriz.

Ömer Çengel

2014’e kadar maalesef türkiye’de hiç bir firmanın TSE belgesi yoktu. Biz yanılıyorsam 2012’lerde burada TSE müdürlüğüne müracaat ettik. Nedenini anlamadık ama bizim böyle bir çalışmamız yok dediler. Sonra bir dilekçe verdik. Bizim ürünlerimizin sertifikalandırılması üzerine ama ses çıkmadı. 2014’te üst üste İstanbul’da yaşanan iskele devrilmeleri, iskele kazaları, asansör kazalarından sonra Çalışma Bakr,anlığı TSE’ye bu sektörü dizayn edin diye bastırdı. Sonra Çalışma Bakanlığı’nda toplantıla çalıştaylar düzenlendi, çalışmalar yapıldı. Yurt dışı incelemelerinin ardından TSE standardı oluşturdular. Ondan sonra firmalar TSE belgesi aldı. Biz de ilk firmalardanız. Keşke çok daha öncelerden, insanlarımızın canı yanmadan bu standartlar yapılsa idi.

Hala inşaatlarda yeterince denetim yok. Ama biz standartlara uyuyoruz. Keşke bu standartlar daha önceden gelseydi. Çünkü önceden biz standarta uysak başkası uymuyordu. Ama şimdilerde iskele güvenlikleri o noktada ki artık çalışan sadece intihar etmek istediğinde iskeleden düşer. Yani iş kazasını sıfıra indiriyoruz iskelelerde. O kadar güvenli. Bugün yurt dışında kullanılan stardartlara geldik. Bir çok firma bu standartlara göre üretim yapabiliyor.

2015’te 1500 kişi iş kazasında ölmüş bunun yarısı inşaatta. Bu rakamın yarısı da iskeleden düşme ile olay gerçekleşmiş. Bu da bu işin ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. O yüzden sektör yeniden dizayn edildi. Eğitimsizlik, kullanılan malzemelerin yetersizliği. Kat Kat binalar yükseliyor ama etrafında gergi yok. İnsandır, dalgındır. Bunun etrafını germek, önelimini almak zorundasınız. Kenar korkuluğu diyoruz biz buna. Yeni yeni gelişiyor ülkemizde. Tabi bu biraz denetimle de alakalı. Denetim ve eğitim. Bir şekilde inşaatta çalışan kimseleri eğitmek lazım. Bilinç olmalı. Herkesin başında bekleyemezsiniz. Bunlar konuşulurken hala inşaatlarda baret giymek istemeyen, emniyet kemeri takmak istemeyen insanlar var. Hem eğitimi hem denetimi birliktte götürürsek eminim batı ülkelerindeki standartları da göreceğiz.”

Programı Aşağıdaki Youtube Kanalından izleyebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*