Anasayfa » Ana Manşet » Mühendis Gözüyle’de Bu Hafta İş Sağlığı ve İş Güvenliği Konuşuldu

Mühendis Gözüyle’de Bu Hafta İş Sağlığı ve İş Güvenliği Konuşuldu

Pamukkale Tv ekranlarında her hafta farklı konu ve konukları ile seyircilerle buluşan Mühendis Gözüyle programının bu haftaki konusu iş sağlığı ve iş güvenliği oldu. Bu konuyu tartışmak üzere Fatih Yaşa’nın konuğu Andaç Ünsal oldu.

 

Makine Mühendisi, A sınıfı iş güvenliği uzmanı ve  Makine Mühendisleri Odası İş Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu Başkanı olan Andaç Ünsal, iş sağlığı ve iş güvenliği yasasında 2012 yılından bu yana iş verenlerin alması gereken önlemler ve çalışanların işlerini yerine getirmesi gerektiği zamanalarda alması gereken önlemler olarak tanımlandığını belirtti.

Andaç Ünsal, Mühendis Gözüyle programında gerekli yasa ve yürürlülükleri anlatıp, iş güvenliği ve iş sağlığı ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdikten sonra iş sağlığı ve iş güvenliğinin kültür haline gelmesi açısından bu konuda ki eğitimin önemini vurguladı.

“Sağlıklı ve Güvenli Günler Dileyin”

Andaç Ünsal

Ünsal, iş yaşamında ki sağlık ve güvenlik konularından önce esas olarak yaşamda sağlık ve güvenlik kültürünün oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Bunun için ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara bu bilincin aşılanması gerektiğini vurgulayan Ünsal, “2018- 2019 Eğitim- Öğretim yılında stantlar açmak gibi, 1-2 saat de olsa çocukları toplantı salonlarına toplayarak  İş Sağlığı ve Güvenliği değil, sağlık ve güvenlik kültürü üzerine eğitimler vermeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı var. Buna yönelik yayınlar düzenleme çalışmalarımız var. Bunun ötesinde bize katacağı şöyle bir avantaj var: bir çocuk, bu kültürü okulda alıp da eve geldiği zaman ailesinden bunu talep edecek. Örneğin; sabah ilk kalktığınız zaman aile bireyleri birbirlerine günaydın der. Evden iş yerlerine dağılırken hayırlı işler dersiniz. Birbirinize sağlıklı ve güvenli günler dileyin. Oradan başlayın. Çünkü akşam eve sağlam dön, bizimle kal demeye geliyor. Gün içerisinde işiniz ne olursa olsun, atacağınız her adımda, yapacağınız her işte bu bilinçle davrandığınız zaman akşam eve sağlam ve mutlu bir şekilde dönersiniz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*